Aloes drzewiasty – działanie i możliwości zastosowania

Aloes drzewiasty – działanie i możliwości zastosowania

Aloes drzewiasty – występowanie

Aloes drzewiasty w naturalnym stanie może mieć nawet do 5 metrów wysokości, ale w naszym kraju osiągnie nie więcej niż metr. Wytwarza on silnie rozgałęzione korzenie, z których rośnie potem prosta łodyga, która się rozgałęzia w górnej części a w dolnej znajdują się blizny po zmarniałych liściach. Niekiedy u podstawy łodygi pojawiają się pojedyncze odrosty, które odpowiadają za rozmnożenie rośliny.

Liście łodygowe obejmować będą łodygę pochwiasto i mają kształt mieczowaty. W górną stronę są nieco wklęsłe, dolne nieco wypukłe i mają małe ostre kolce na brzegach. Liście są mięsiste, zielone, pokryte nalotem woskowym a w domowych warunkach aloes tworzy pęd kwiatowy skończony groniastym kwiatostanem z nielicznymi kwitami na krótkich szypułkach.

Aloes - Co jest surowcem?

Do celów medycznych i domowego użytku obrywa się liście z razem z pochwami, które obejmują łodygę. Nie ścina się ich nożem. Surowiec powinien zawsze pochodzić z roślin, które mają przynajmniej trzy lata a przed dalszym użyciem musi być przechowywany w lodówce przez kilkanaście dni. Służyć będzie do fabrycznego przerobu na płynne czy stałe preparaty doustne oraz roztwory iniekcyjne i różnej postaci preparaty do użytku zewnętrznego. Można także zastosować tutaj proste wyciągi domowe. Do tych celów stosuje się liście z kilku różnych rodzajów aloesu.

Aloes - związki czynne

Świeże liście aloesu drzewiastego oraz płynny sok z nich wyciskany ma wielocukry i połączenie z białkami o śluzowej konsystencji, między innymi znajduje się tam aloektyna, która jest cennym związkiem leczniczym, kwasy organiczne, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz nieznaczne ilości soli mineralnych.

Aloes drzewiasty

Aloes - właściwości, działanie i zastosowanie

Już około 50 lat temu udało się w ZSRR udało się udowodnić, że wyciągi wodne z liści aloesu mają wpływ na niektóre choroby oczu i mogą ułatwić nam przyjęcie przeszczepionej rogówki. Dalej udało się również wykazać, że aloes dobrze wpływa na cały nasz organizm ponieważ ma liczne związki o charakterze stymulatorów biogennych. Obecnie już wiemy, że jednym z tych związków będzie glukoproteid aloektyna B.

Aloes wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regeneruje błony śluzowe oraz skórę, hamuje rozwój niektórych nowotworów a także ma działanie immunostymulujące, a wiec będzie pobudzać i regulować mechanizmy obronne organizmu człowieka. Ze względu na znajdujące się tam różnorakie związki działa również w innych schorzeniach szczególnie skóry oraz błon śluzowych.

Świeże liście pozwalają na przygotowanie wielu różnych preparatów między innymi maści, płynów, syropu czy iniekcji.

Produkt nadaje się do zastosowania podskórnego, doustnie albo też zewnętrznie w niektórych schorzeniach takich jak nieżyt żołądka oraz jelit. Produkty z aloesu wpływają na bóle stawów mogą pokonać problem z reumatyzmem. Zewnętrznie to świetny sposób na ochronę skóry, jej regenerację po problemach z oparzeniami, owrzodzeniem czy pęknięciami skóry. Niektórzy stosują je na świąd po ukąszeniach owadów.

Natalia Ochocka

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl