Aloes drzewiasty – właściwości, działanie i zastosowanie-
Aloes to jedna z tych roślin, których rozmiar w dużej mierze uzależniony jest od tego, gdzie się rozwija. W domowej hodowli zwykle nie przekracza on jednego metra, w swoich naturalnych warunkach może być jednak nawet pięć razy większy.
Aloes drzewiasty jest byliną wieloletnią lub półkrzewem z charakterystycznymi, mięsistymi, szarozielonymi liśćmi z kolczastymi drzewami, które są pokryte woskowatym nalotem. Bardzo ciekawe okazuje się być ich wnętrze, jest bowiem wypełnione przez gorzki, przeźroczysty sok. Liście wyrastają zresztą bezpośrednio z łodygi.
Aloes drzewiasty – występowanie
Aloes najczęściej jest uprawiany w krajach o klimacie gorącym. Pierwotnie występował przede wszystkim w południowej Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Dziś możemy go spotkać również w Polsce, ma to jednak miejsce przede wszystkim w szklarniach oraz w hodowlach domowych. O właściwościach leczniczych należy mówić przede wszystkim w odniesieniu do świeżych liści aloesu zwłaszcza, gdy roślina ma już dwa albo trzy lata.
Najlepiej, jeśli ziemia, w której rośnie, nie jest przesadnie wilgotna, a średnia temperatura otoczenia to około 16 stopni. Nie jest to też roślina, która przepadałaby za słońcem. Na szczęście, jest odporna nie tylko na choroby, ale i na działanie szkodników.
Aloes drzewiasty – właściwości
Wśród związków czynnych aloesu drzewiastego wymieniamy przede wszystkim śluzy i wielocukry, nie można jednak zapominać również o witaminach, solach mineralnych, żywicach oraz o kwasach organicznych.
Działanie lecznicze aloesu drzewiastego
Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych aloesu drzewiastego warto wspomnieć o jego działaniu bakteriobójczym, przeczyszczającym, żółciopędnym oraz regenerującym.
Aloes drzewiasty – zastosowanie lecznicze
Aloes można stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Stosowany wewnętrznie wpływa, między innymi, na poprawę apetytu i eliminowanie takich chorób układu pokarmowego jak nieżyty i zapalenia. Stosowany zewnętrznie wspiera organizm w walce z chorobami oraz urazami skóry.