Aloes drzewiasty – właściwości, działanie i zastosowanie-

Aloes drzewiasty – właściwości, działanie i zastosowanie-

Aloes to jedna z tych roślin, których rozmiar w dużej mierze uzależniony jest od tego, gdzie się rozwija. W domowej hodowli zwykle nie przekracza on jednego metra, w swoich naturalnych warunkach może być jednak nawet pięć razy większy.

Aloes drzewiasty jest byliną wieloletnią lub półkrzewem z charakterystycznymi, mięsistymi, szarozielonymi liśćmi z kolczastymi drzewami, które są pokryte woskowatym nalotem. Bardzo ciekawe okazuje się być ich wnętrze, jest bowiem wypełnione przez gorzki, przeźroczysty sok. Liście wyrastają zresztą bezpośrednio z łodygi.

Aloes drzewiasty – występowanie

Aloes najczęściej jest uprawiany w krajach o klimacie gorącym. Pierwotnie występował przede wszystkim w południowej Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Dziś możemy go spotkać również w Polsce, ma to jednak miejsce przede wszystkim w szklarniach oraz w hodowlach domowych. O właściwościach leczniczych należy mówić przede wszystkim w odniesieniu do świeżych liści aloesu zwłaszcza, gdy roślina ma już dwa albo trzy lata.

Najlepiej, jeśli ziemia, w której rośnie, nie jest przesadnie wilgotna, a średnia temperatura otoczenia to około 16 stopni. Nie jest to też roślina, która przepadałaby za słońcem. Na szczęście, jest odporna nie tylko na choroby, ale i na działanie szkodników.

Hodowla aloesu

Aloes drzewiasty – właściwości

Wśród związków czynnych aloesu drzewiastego wymieniamy przede wszystkim śluzy i wielocukry, nie można jednak zapominać również o witaminach, solach mineralnych, żywicach oraz o kwasach organicznych.

Działanie lecznicze aloesu drzewiastego

Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych aloesu drzewiastego warto wspomnieć o jego działaniu bakteriobójczym, przeczyszczającym, żółciopędnym oraz regenerującym.

Aloes drzewiasty – zastosowanie lecznicze

Aloes można stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Stosowany wewnętrznie wpływa, między innymi, na poprawę apetytu i eliminowanie takich chorób układu pokarmowego jak nieżyty i zapalenia. Stosowany zewnętrznie wspiera organizm w walce z chorobami oraz urazami skóry.

Michał Biel

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl