Aloes drzewiasty – charakterystyka, właściwości i uprawa

Aloes drzewiasty – charakterystyka, właściwości i uprawa

Aloes drzewiasty to jeden z ponad 350 gatunków tej rośliny. Jest to jednoliścienny sukulent, który w domowych warunkach nie przekroczy metra wysokości, ale naturalnie może mieć nawet 5 metrów. Jego ojczyzną będą tropikalne rejony Afryki, dlatego w naszym klimacie na zewnątrz może być tylko sezonowo, a chłodniejsze miesiące musi mieć ochronę w domu,

Aloes drzewiasty – charakterystyka

Aloes drzewiasty na początek będzie rozwijał się przez liście w formie rozety, jednak potem dość szybko zacznie rosnąć w górę i stworzy sztywną, czasem nawet drewniejącą łodygę. Długie oraz mięsiste i łukowato wygięte liście układać się będą skrętolegle, stopniowo dolne partie będą ogołocone. Brzegi liści pokrywają luźno ułożone kolce, blaszkę zaś delikatny woskowaty nalot. Tuż pod skórą znajdzie się gorzki, żółty sok, który działa przeczyszczająco, zaś wewnątrz liści jest miąższ, który jest najcenniejszy.

Aloes drzewiasty - właściwości lecznicze

Miąższ aloesu zawierać będzie sporą ilość cennych aminokwasów takich jak treonina, fenyloalanina, lizyna, leucyna, izoleucyna czy metionina. Dodatkowo liczne mikro i makroelementy, enzymy oraz wiele witamin. Z powodzeniem będzie można go stosować, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, regenerujące, bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze. Z powodzeniem nadaje się do stosowania w procesie gojenia się ran, skaleczeń czy oparzeń.

Maseczki z liści aloesu wpływają bardzo dobrze na kondycję skóry. Aloes ma także zastosowanie w leczeniu niektórych chorób wewnętrznych między innymi chodzi o jelita czy układ pokarmowy. Dzięki zastosowaniu aloesu będzie można oczekiwać, że skutecznie uda się między innymi oczyścić organizm z toksyn na czym najbardziej powinno nam zależeć.

Preparaty z aloesu

Aloes drzewiasty - wymagania uprawowe

Pomimo egzotycznego pochodzenia aloes drzewiasty nie będzie rośliną trudną w uprawie, ale jak większość sukulentów posiadać może pewne szczególne wymagania. Przede wszystkim to roślina, która będzie potrzebować dużej ilości światła oraz ciepła. Nie toleruje ona cienia ponieważ liście będą karleć i staną się blade. Nie będzie dobrze znosić niskich temperatur.

Ustawiając roślinę na parapecie osłaniać ją trzeba przed działaniem mocnego słońca, ponieważ silnie promienieje na szybę i może powodować również poparzenia liści. Latem można wystawić doniczkę na zewnątrz, jednak trzeba będzie pamiętać, by zabrać ją do domu nim pojawią się jesienne chłodne wieczory i dni.

Aloes – uprawa w mieszkaniu

Uprawiając w mieszkaniu aloesy drzewiaste trzeba również pamiętać, że rośliny te nie lubią zbyt dużej ilości wody, ponieważ jeśli je przelejmy dojdzie do gnicia korzeni i plam na liściach. Lepiej będzie czasem zapomnieć podlać niż dostarczyć zbyt dużo wody. Suszę mogą przetrzymać bez problemu, ale lepiej podlewać je raz na tydzień albo też w zależności od potrzeb. Aloes dobrze rośnie w każdym uniwersalnym stosunkowo przepuszczalnym podłożu, ale z pewnością lepiej rozwinie się w ziemi specjalnie przygotowanej do uprawy sukulentów, dlatego trzeba o to zadbać.

Michał Biel

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl