Aloes – właściwości lecznicze i zastosowanie

Aloes – właściwości lecznicze i zastosowanie

Soczyste liście aloesu są skarbnicą cennych dla zdrowia substancji. Sok z aloesu leczyć będzie alergię oraz trudno gojące się rany, wpływa na zmniejszenie poziomu cukru, poprawia odporność. Maści, kremy, żele z aloesu są pomocne przy różnorakich schorzeniach skórnych takich jak owrzodzenia czy oparzenia.

Aloes w formie czterometrowych kolosów rośnie na terenie Madagaskaru czy Wysp Kanaryjskich i mało przypominają nam te niewielkie mało urodziwe rośliny, które mamy w swoich mieszkaniach. Lecz bez względu na to z jak dużym okazem będziemy mieli do czynienia w liściach mięsistych znajduje się masa aktywnych substancji takich jak aloina, barbaloina oraz aloeemodyna. Wykorzystuje się to między innymi do produkcji leków wzmacniających a także bakteriobójczych. Wiadomo, że mogą one wspomagać leczenie nowotworów. Testy laboratoryjne pokazują nam przydatność tych środków w walce z rozwojem białaczki.

Właściwości i działanie aloesu

Najdłużej znane właściwości aloesu to działanie o charakterze przeczyszczającym oraz żółciopędnym. Ale z tego powodu należy raczej dość ostrożnie stosować te preparaty i to niezależnie czy chodzi o domowe czy może te kupowane. Mogą one bowiem doprowadzić do tego, że wypłukiwane będą elektrolity szczególnie potas. Nie powinny przyjmować takich środków również kobiety ciężarne.

Maści z aloesu

Od wieków wiadomo, że aloes to składnik, który pomaga nam leczyć oparzenia. Wystarczy przeciąć liść i przyłożyć do rany, by poprawić proces gojenia. Maści aloesowe i wyciągi będą się sprawdzać w najtrudniejszych problemach takich jak odleżyny, owrzodzenia, rany popromienne. Aloes hamuje również pojawienie się w organizmie procesów zapalnych i może działać przeciwbólowo. Dlatego preparaty z tej rośliny powinno się stosować w przypadku nerwobólów oraz reumatyzmu i gośćcu. Ostatnie wyniki badań pokazują, że aloes obniża poziom cukru.

Aloes leczniczy i uodparniający

Sok z aloesu silnie działa na układ immunologiczny człowieka i tym samym będzie nam łatwiej walczyć z chorobami. To chyba najcenniejsza wartość tego właśnie składnika.

Iwona Świderska

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl