Aloes zwyczajny - jak może Ci pomóc?
Aloes to jedna z tych roślin, które były w stanie przystosować się nawet do życia w warunkach pustynnych. Już od dawna jest przy tym znana i ceniona. Na co zatem należy zwrócić uwagę mając z nią do czynienia? Chyba najciekawszym składnikiem aloesu jest jego miąższ charakteryzujący się bogactwem witamin i substancji mineralnych. W jego skład wchodzi między innymi: magnez, żelazo, cynk, fosfor i wapń, witaminy C, E i A, witaminy z grupy B, chrom, beta-karoten oraz kwas foliowy.
Aloes – właściwości lecznicze
Aloes nie bez przyczyny jest ważnym składnikiem wielu leków. Charakteryzuje się tym, że zawiera w swoim składzie substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jest również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz w aminokwasy, te ostatnie do dziś wprowadzają przy tym w zdumienie naukowców.
Aloes – działanie
Aloes znany jest z tego, że ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm, nie bez znaczenia jest jednak i to, że jego działanie z powodzeniem możemy określić mianem kompleksowego. Na pierwszy plan wysuwa się to, że może obniżać poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność organizmu, wspiera proces gubienia nadmiaru kilogramów, łagodzi objawy alergii pokarmowych i zwalcza poziom złego cholesterolu.
Na tym jednak nie kończą się wcale jego zalety, nie można więc zapominać i o tym, że może on chronić organizm przed miażdżycą, ma działanie przeciwbólowe, poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się bardziej pobudzeni, łagodzi poparzenia i oparzenia słoneczne i sam w sobie stanowi dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Często można nawet usłyszeć, że chroni on organizm przed nowotworami i nawet, jeśli nie jest to potwierdzone naukowo, warto go stosować choćby dlatego, że działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Osoby, które sięgają po aloes podkreślają zresztą, że zyskuje na tym, nie tylko ich zdrowie, ale również uroda. Nie może być jednak inaczej, skoro ma on działanie liftingujące, a jednocześnie może stymulować produkcję kolagenu przez nasz organizm.
Aloes na włosy
Aloes jest znany między innymi z tego, że może stymulować podziały komórkowe. Trudno się zatem dziwić, że często jest sprzedawany w postaci szamponu, który skutecznie pobudza uśpione mieszki włosowe i sprawia, że włosy rosną szybciej. Co więcej, ma on działanie przeciwłupieżowe i przywraca włosom blask.
Aloes na problemy skórne i trądzik
Aloes jest też sprzedawany w formie kremów, maści, żeli, toników oraz maseczek. Nie może być jednak inaczej skoro jego właściwości są wykorzystywane zarówno przez alergików, jak i przez osoby zmagające się z problemami skórnymi, w tym nawet tak poważnymi, jak łuszczyca, świąd i suchość skóry.
Aloes – działanie na zęby i dziąsła
Aloes często pojawia się również jako dodatek do past do zębów. Może być cennym wsparciem dla osób, które zmagają się z problemem odleżyn po tym, jak nieprawidłowo dokonano w ich przypadku doboru protez dentystycznych. Przyspiesza też gojenie się ran po wyrwaniu zęba, a także pomaga w leczeniu stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej.