Aloes zwyczajny - właściwości lecznicze i zastosowanie

Aloes zwyczajny - właściwości lecznicze i zastosowanie

Aloes zwyczajny jest rośliną, którą można łatwo rozpoznać. W oczy rzucają się przede wszystkim jego liście – grube, soczyste, a jednocześnie wyposażone w ostre punkty. Może osiągać wielkość od 30 do 40 centymetrów, liście charakteryzuje przy tym zarówno brak łodygi, jak i zielonkawy kolor. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, należy liczyć się z tym, że liście z czasem zaczną blednąć, solidne słońce pozwala im jednak na odzyskanie charakterystycznego dla siebie koloru.

Młode rośliny oraz sadzonki z pierwotnej rośliny posiadają jasno-zielone liście, które zwracają na siebie uwagę ze względu na nieregularne, białawe plamki znajdujące się po obu ich stronach. Liczba plamek maleje jednak wraz z ich dojrzewaniem, liście dojrzałej rośliny nie mają już przy tym żadnych skaz. Ciekawy jest również miąższ aloesu zwyczajnego. Posiada on żel znany jako żel aloesowy. Liście przypominają nieco miecze, a choć na całej ich krawędzi znajdują się kolce, są one nieszkodliwe. Liście składają się zresztą z czterech warstw.

Zewnętrzną ich część nazywamy skórką, kolejną jest zaś warstwa płynu o gorzkim smaku, który stanowi formę naturalnej ochrony przed zagrożeniami. Kolejną jest warstwa żelowa zewnętrzna, a ostatnią – warstwa żelowa wewnętrzna z ośmioma aminokwasami w swoim składzie. Aloes odznacza się też gęstym kwiatostanem, który wyrasta bezpośrednio na prostym pędzie. Okwiaty są żółte i podłużne, mają przy tym maksymalnie 2 centymetry długości. Sam kształt kwiatostanu przypomina nieco trójkąt, roślina znana jest zaś z tego, że jest bogata w nasiona.

Aloes leczniczy

Aloes zwyczajny to roślina, którą warto się zainteresować przede wszystkim dlatego, że daje się poznać jako bogate źródło wielu związków chemicznych. Jest to również roślina, która ma duże znaczenie dla medycyny naturalnej.

Skład aloesu

Obecnie mówi się już o ponad dwustu substancjach wchodzących w jej skład, możemy przy tym wskazywać nie tylko na witaminy, minerały oraz enzymy, ale również na cukry, ligninę, saponinę i aminokwasy. To właśnie aminokwasy znajdują się już od dawna w centrum zainteresowania naukowców, mają bowiem szczególnie dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie.

Aloes na rany i oparzenia – działanie

Aloes to roślina z powodzeniem stosowana w medycynie alternatywnej oraz w tak zwanej „medycynie domowej”. Posiada szereg właściwości leczniczej, na pierwszy plan wysuwa się jednak to, że przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, charakteryzuje się działaniem przeczyszczającym, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, może działać przeciwzapalnie, a do tego jest znakomitym środkiem nawilżającym.

Rynek oferuje nam dziś różne produkty, w których skład wchodzi aloes. Te są wykorzystywane przede wszystkim w kosmetykach. Problemem nie jest jednak również nabycie żelu aloesowego. Roślina jest częstym składnikiem płynów do mycia ciała, szamponów do włosów, balsamów do ciała, a nawet – kremów do opalania oraz kremów stosowanych na noc ze względu na swoje działanie kojące. W sprzedaży dostępne są też mydła aloesowe.

Iwona Świderska

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl