Aloe Vera – jakie właściwości?

Aloe Vera – jakie właściwości?

Aloesu nie będzie trzeba nikomu przedstawiać. Zalety jakie ma są dobrze znane i dlatego ma on tak silne miejsce w wielu domach na całym świecie. Czy pojawi się oparzenie czy może problem z trądzikiem zawsze Aloe Vera to świetne wsparcie. Czy wiemy, że aloes ma tak wiele do zaoferowania? Warto konkretnie poznać jego właściwości.

To roślina specyficzna, która magazynuje w liściach duże ilości wody. Silna i mięsista budowa wewnątrz liści tworzy się żel, który ma prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych. Na całym świecie znany właśnie jako aloe vera.

Aloes rozwija się w gorącym suchym klimacie i dlatego, jeśli chcemy by dobrze radził sobie również u nas musimy mu dostarczać duże ilości światła słonecznego oraz odpowiednio dużo ciepła. Będzie potrzebował wody, ale nie można przesadzać z jej ilością, ponieważ nadmiar może ograniczyć rozwój i spowoduje proces gnicia. Charakterystyczną oznaką będzie to, że liście zaczną w aloesie żółknąć.

Uzyskiwanie żelu

Żel najlepiej będzie uzyskiwać z bocznych liści rośliny i zacząć od tych, które wyglądają na najbardziej mięsiste. Po odcięciu liści należy ostrym nożem wykonywać cięcie blisko żyły liścia. Następnie umieszczamy w poziomie, by odpłynęła woda. To ważne, ponieważ wtedy rzeczywiście uzyska się dobry żel. Po tym jak uda się usunąć sok będzie można usunąć zewnętrzną zieloną część. Pozostanie nam tylko przeźroczysty żel, który będzie można potem nakładać łyżką.

Spożywanie aloesu

Jeśli planujemy spożywanie żelu z aloesu najlepiej robić to zaraz po jego uzyskiwaniu. Do stosowania miejscowego żel będzie można przechowywać przez dłuższy czas w lodówce. W celu ochrony przed zepsuciem najlepiej użyć sterylizowanego pojemnika. Można dodać tam witaminę E, wtedy taki żel wytrzyma jeszcze dłużej.

Na co stosować aloes?

Z zasady trzeba powiedzieć, że aloes będzie bardzo dobry jako dodatek do napojów. Poza estetycznymi walorami ma także działanie zdrowotne. Spożywanie soku z aloesu może zmniejszyć stany zapalne w organizmie i dlatego rzeczywiście będzie to dobra propozycja. Odcinamy duży liść i odklejamy warstwę zewnętrzną. Upewniamy się, że usunięty będzie lateks aloesowy, który znajduje się pod liściem. W kolejnym kroku oddzielamy żel i umieszczamy w blenderze, dodajemy wodę i miód. Tworzy się mieszanka, która chroni przed stanami zapalnymi i może wpływać na uszkodzenia oksydacyjne, będzie usuwać wolne rodniki z organizmu. Musimy uważać jednak na nadmiar aloesu, ponieważ ma działanie przeczyszczające, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących.

Iwona Świderska

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl