Aloe vera i jego lecznicze właściwości

Aloe vera i jego lecznicze właściwości

Aloes to sukulent, który ma liczne właściwości lecznicze. To roślina, która jest doceniana w kosmetologii, dermatologii czy farmacji. Może mieć świetny wpływ na wiele różnych chorób i schorzeń, co sprawia, że jest to roślina skuteczna, która stale zyskuje sobie większe grono zwolenników.

Aloes zwyczajny pochodzi z tropikalnych regionów Afryki i Madagaskaru. Obecnie znajdziemy go także na terenie Hiszpanii, Wenezueli, Meksyku czy w południowej części Ameryki Północnej. Roślina jest niepozorna, ale będzie to skarbnica wielu cennych dla nas składników zdrowotnych.

Aloes - źródło mikroelementów i witamin

Miąższ rośliny w 98% składa się z wody, ale pozostałe 2% to składniki o bardzo dużej aktywności biologicznej w sumie około 200 cennych składników. Mamy tam między innymi pierwiastki takie jak: miedź, magnez, mangan, sód, potas, chrom, wapń, fosfor, cynk i żelazo. Do tego również witaminy: witamina C, β–karoten, kwas foliowy, cholinę, α-tokoferol (związek wchodzący w skład witaminy E) oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12 ). Aminokwasy, a śród nich również 7 z 8 niezbędnych dla nas ale przez organizm nietworzonych: alanina, arginina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, hydroksyproliny, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, prolina, treonina, tyrozyna, walina.

Wymienić będzie można również liczne enzymy między innymi fosfataza alkaliczna, peroksydaza, katalaza, bradykinaza (wykazuje silne działanie przeciwzapalne), allinaza, celulaza, lipazy, amylaza, oksydazy, cyklooksygenaza,karboksylaza pirogronianowa oraz fosfataza alkaliczna. Jeśli chodzi o inne związki będą tam również cenne wartości takie jak saponiny czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Niezwykła moc aloesu

Warto zwracać uwagę również na ligniny, które wnikają do głębi naszej skóry. Znajdują się tam również niektóre olejki eteryczne. W składzie znajdują się także cukry polisacharydy, które poprawiają między innymi pracę naszego układu odpornościowego a także znane monosacharydy takie jak glukoza oraz fruktoza.

Aloes na odchudzanie i układ pokarmowy

Aloes to roślina, która ma duży potencjał leczniczy, obiekt zainteresowania wielu naukowców szczególnie w aspekcie działanie układu pokarmowego. W zakresie działania przeczyszczającego aloesu prowadzone są badania na szczurach, które zostały opublikowane między innymi w międzynarodowych czasopismach.

Wyniki jakie udało się uzyskać po badaniach na szczurach będzie można zauważyć, że będą tam wpływy na metabolizm przez działanie enzymów bakteryjnych. Stwierdzono, że nowy związek powodował między innymi większą zawartość wody w masach kałowych. Pobudza także wydzielanie śluzu, może poprawiać między innymi perystaltykę jelit, doprowadzi do szybszego wypróżnienia.

W badaniach, które również nie tak dawno były opublikowane mamy również wykazane, że silniejsze jest działanie probiotyków żelem z aloesu wpływać można na obniżenie poziomu cholesterolu nawet o 40%. Jednocześnie podnosi się o 12% ten zdrowy cholesterol, który jest dla naszego organizmu cenny.

Michał Biel

Redakcja aloevera.edu.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia
Zastanawiałeś się, które rośliny posiadają moc leczniczą oraz są łatwo dostępne?
Na ratunek przybywa aloes, czyli cud natury. Jego niezwykła moc pozwala na przywrócenie zdrowia oraz dodaje energię do życia
Wprowadź do swojego codziennego życia aloes już dzisiaj!

kontakt@aloevera.edu.pl